Навигация
Реклама
Реклама

Како да патувате без виза: идеи за безвизно патување низ светот

  1. Москва - Најроби
  2. Најроби - Рио де Жанеиро
  3. Рио де Жанеиро - Мексико Сити
  4. Мексико Сити - Шангај
  5. Шангај - Москва

Со цел да се оди во целиот свет не мора да биде Фед Конјухов. На веб-страницата на која било авијациска алијанса (Скај Тим, Oneworld или Star Alliance) лесно можете да купите билет низ целиот свет, тоа се само визи. Но ѓаволот, како и секогаш, е во детали. Ако купувате сегменти одделно, тоа е поевтино, и можеби нема потреба од виза ако мудро ја изгради својата траса. Туристичкиот пребарувач Aviasales Ве поканува да патувате низ светот без единствена виза.

Европските авиопревозници ќе плаќаат за одложени летови

Прочитајте

Како да патувате со пријателите - корисно потсетување

Прочитајте

Ние ќе ги објасниме вестите: повторно можете да летате над Пакистан

Прочитајте

Најмногу забавни ЛГБТ институции во светот

Прочитајте

Одеднаш и пријатно: "Победа" ќе лета до Еилат и Дубаи

Прочитајте

Ние ќе ги објасниме вестите: ќе биде можно повторно да пушат на аеродромите, но ова не е сигурно

Прочитајте

Москва - Најроби

Кенија е пред се голем африкански пет: слон, лав, леопард, бивол и носорог. Голема среќа да ги видите сите животни за време на сафари. Види ги отиде во огромен национален парк Масаи Мара.

Не е важно колку е егзотично Кенија, можете да стигнете овде со само едно запирање. Најдобри докинг понуди Turkish Airways. Како резултат на тоа, еднонасочен билет чини околу 16 илјади рубли. Уште по 50 долари ќе ве чини виза по пристигнувањето.

Најроби - Рио де Жанеиро

Ако побрзаш, можеш да го фатиш познатиот карневал! Од 1 март до 4 март, на sambadrome најдобрите училишта во Рио ќе покажат се што можат. Но, дури и без карневал има нешто да се направи. Обидете се да ја пронајдете девојката од Ипанема или возете хеликоптер низ плажите на градот. Посебна забава - експериментирајќи со печење локални стекови. Веќе во месото ја разбирате!

Билети од Најроби до Рио ќе чини 34 илјади, повторно нема проблеми со визата, им е дозволено во земјата со руски пасош.

Рио де Жанеиро - Мексико Сити

Потоа летај во Мексико. Во главниот град, ќе најдете толпа од повеќемилионски град, па по гледањето на сликите на Фрида Кало, одете до пирамидите на Теотихуакан, буквално е 40 километри од Мексико Сити.

Морам да кажам дека Мексико не е земја без виза, ќе мора да пополните онлајн формулар на страницата, но не треба да му дадете пасош на амбасадата, тоа е добро! Билети од Рио ќе чини 29 илјади, а на пат тука, исто така, се погледне во Богота.

Мексико Сити - Шангај

Единствениот начин за летање низ Пацификот без отворање на американска виза е лет од Мексико Сити до Шангај. Морам да кажам дека ова е авантура 20 часа со полнење гориво на границата со Калифорнија. Билет вреден малку повеќе од 55 илјади еден начин.

За три дена во Кина, виза не е потребна, на границата што треба само да покажете билет за Москва.

Шангај - Москва

Пред последниот марш-фрлање препорачуваме како да се опуштите во една од кинеските бањи. Во принцип, ова е цела комбинација - со масажа соби, парни соби, ресторани. Тука може да спиеш и да се ставиш во ред. Преостанатото време се препорачува да се потрошат на прошетки низ стариот Шангај, кој речиси не е видлив зад облакодерите.

Директен билет од Шангај до Москва Тоа чини 13 740 рубли. И, патем, ако ги комбинирате сите транспортни трошоци заедно, ќе добиете скоро 25% поевтино од кругот на светот за било кое од сојузите.

#
Пользовательское соглашение | Copyright © 2016 Все права защищены.