Навигация
  Днепр Крым автобус Ежедневно
  У компании "Аnnainfotour" трехлетний опыт по предоставлению услуг населению по перевозке - трансферу. 5 000 клиентов ежегодно отправляются в поездку из украинских городов на полуостров Крым, благодаря

  Снижение цен на отдых в Крыму
  Создано 24.03.2014 17:32 Просмотров: 1995    В Общественной палате готовится пакет документов в Правительство, направленных на поддержание туристической отрасли Крыма. В общем-то предложения

  Отдых в Крыму-2016 "все включено": отели, санатории и пансионаты с фото и описанием услуг
  Крым является одним из самых популярных направлений туризма в России. На полуострове можно найти все, что необходимо для отдыха: ласковое море, чистые пляжи, высокие горы, бурные реки и огромный выбор

  Отдых в Крыму
  Базы отдыха в Крыму Санатории в Крыму Отели в Крыму Достопримечательности в Крыму Новости Крыма Глубоко выдаётся в Чёрное море, которым омывается с юга и запада, с востока омывается Азовским

  Отдых в Крыму в июне 2018: погода, цены, отзывы
  Полезные сведения об отдыхе в Крыму в июне: какова погода и температура моря, цены в 2018 году, куда лучше поехать с детьми, отзывы отдыхающих. Традиционно большинство людей предпочитают

  Отдых в Крыму в июле 2018: погода, цены, отзывы
  Полезная информация для тех, кто запланировал поехать на отдых в Крым в июле 2018 года: цены, погода, температура воды, отдых с детьми, отзывы туристов. Июль — любимый месяц для отдыха наших граждан,

  Крым отдых в Крыму цены 2018 без посредников
  Саки Крым   Саки, Западный Крым, расположен между курортами Евпатория и Симферополь. Крымский город-курорт Саки находится на берегу Каламитского залива в 4-5 км от открытого Черного моря. В 45 км

  Крымское землетрясение 1927 года. Описаны крымские землятресения
  Крымское землетрясение 1927 года Крымские землетрясения 1927 года и их последствия Землетрясение 26 июня 1927 года Землетрясения происходили в Крыму еще с древнейших времен, но самые

  Мобильная связь в Крыму
  Молния! Список адресов, где отключат связь в Севастополе. telecomrk публикует список адресов в г. Севастополь, где будут отключены или уже отключены базовые станции мобильной связи. Напоминаем,

  31. Присоединение Крыма к России
  Присоединение Крыма к России Впервые присоединение Крыма к России стало возможным в результате заключения Кучук-Кайнарджийского мира между Россией и Турцией в 1774 году. Большое значение присоединению

Реклама
Реклама

Како што Новата година се слави во различни земји во светот

 1. Како да се слави Нова Година во САД
 2. Како да се слави Новата година во Европа
 3. Германија
 4. Како да се слави Новата година во Африка
 5. Како да се слави Новата година во Латинска Америка
 6. Како да се слави Новата година во Азија
 7. Виетнам
 8. Микронезија
 9. Индонезија

Уморни од секоја Нова Година што ве чека: оливие, компири со месо, шише вотка и Кока-Кола на масата? Дали сакате да знаете колку е невообичаено да се слави овој ден, ако бевте во земјите од Азија или Латинска Америка?

OFFICEPLANKTON презентиран подолу, бидејќи ја слават Новата година скоро во сите делови на планетата.

Како да се слави Нова Година во САД

Како да се слави Нова Година во САД

Во САД, Нова Година е државен празник. Но, не е толку популарно како Божиќ, кој се слави на 25 декември, бидејќи државите на католичката и протестантската заедница се доста силни. Сепак, прославите во некои семејства се случуваат, а достапни се и некои традиции на новогодишната ноќ. За разлика од Божиќ, кој се одржува во блиска семејна атмосфера, тој се слави помасовно и често на разигран начин.

Новата година се слави најсвечено во Newујорк: толпа илјадници се собира на „Тајмс Сквер“, која со нетрпение очекува да започне огромна сјајна топка, што е симбол на претстојната Нова година.

Како да се слави Новата година во Европа

Италија

Италија

Во Италија, Новата година се слави на 13 декември. Во Италија овој ден се вика Ден на Света Луција, а Дедо Мраз го носи името на Баббо Натале, кој на децата им доаѓа подароци на 24 декември.
Новогодишниот ден завршува на 6 јануари, кога старата вештерка Бефина носи подароци на децата дома. Кој се однесуваше добро - таа дава чоколади и други третмани, и ако бебето се однесуваше лошо - тогаш под елката ќе чека торба со јаглен.

Се сеќавате на стариот велосипед, дека Италијанците решија да фрлат мебел од прозорците? Значи, ова е делумно точно. Пред пристигнувањето на Бефина, Италијанците намерно го фрлаат целиот ѓубре на улицата пред куќата за да ја погледнат застрашената реакција на минувачите.

Германија

Германија

Во Германија, Новата година се слави во бучно друштво на пријатели и познаници. Како и во повеќето други европски земји, во Германија тие го третираат Божиќ со големо треперење, а Новата година е само повод да се одморите во друштво на убави луѓе. Новогодишната ноќ во Германија не е толку луксузна како во земјите на ЗНД: Германците се ограничени на само неколку јадења и пијалок.

Сепак, традицијата во новогодишната ноќ да се подигнат чаши со шампањ и да се прават тости е тука.

Како да се слави Новата година во Африка

Јужна Африка

Јужна Африка

Новата година во Јужна Африка воопшто не е како оној што се слави овде - тука нема снег, а прославите се одржуваат во форма на светли егзотични карневали, што воопшто не е поврзано со одбележувањето на најсвежниот празник. Во Кејп Таун, во овој момент започнува голем музички фестивал, кој ќе им се допадне на сите оние кои не се рамнодушни кон модерната музика.

Како да се слави Новата година во Латинска Америка

Еквадор

Еквадор

Овој празник е прилично невообичаен во Еквадор. По традиција, секој земјопоседник прави полнета слама. Една трска е прикачена на раката и ја става во устата цевка за пушење . Тие ставаат страшило пред куќата, така што седи. Во меѓувреме, сопственикот пишува еден вид завет на лист хартија. Во него, тој ги слика сите неволји и проблеми што се случија во семејството во изминатата година.

Веднаш штом ќе се прочита тестаментот, таа се влева во страшило од мележот на вратот и се запали. Така, старата година, под маската на страшило, ги носи со себе сите лоши работи од заминатата година.

Како да се слави Новата година во Азија

Кина

Кина

Во Кина, Новата година, онаа што доаѓа на први јануари, за разлика од земјите на Европа, практично не се слави. Новогодишните прослави во оваа земја се поврзани со традиционалниот календар, кој е врзан за лунарниот циклус.

Кинеската нова година се слави од 21 јануари до 21 февруари, а ова е еден од највпечатливите и најпопуларните празници на земјата, кој не поминува ниту една куќа. Овој празник кај Кинезите, за разлика од Европејците, се поврзува не со конечното пристигнување на зимата, туку со исчекување на претстојната пролет, а неговиот симбол е цветна гранка праска, која стои во куќата на секој Кинез.

Виетнам

Виетнам

Виетнамците претпочитаат да слават Нова Година ноќе. 2-3 семејства се собираат во парковите и плажите, каде прават пожари и подготвуваат специјален празник за летување со ориз. Сите кавги и поплаки се заборавени, бидејќи во Виетнам Новата година се смета повеќе за празник на пријателството.

Првиот јануари обично се слави во кругот на семејството. Постои виетнамски знак според кој е важно кој прв влегува во куќата во новата година. Некои пријатели можат да донесат среќа и просперитет во куќата, додека други можат да донесат проблеми и неуспеси. Затоа, виетнамците ги покануваат само најдобрите пријатели да ги посетат, а вообичаено е и во новата година да се пуштат живи трупови во реки и езерца. Според виетнамците, оваа традиција носи среќа и просперитет во вашиот дом цела година.

Микронезија

Микронезија

Resителите на еден од островите на Микронезија ги менуваат своите имиња секоја година. Се верува дека промената на името може да ги збуни злите духови. Секоја година, членовите на семејството го шепоти своето ново име во ушите на другите, така што нечистите сили не ги слушаат, еден роднина гласно чука посебен тамбур.

Индонезија

Индонезија

На островот Бали, славењето на Новата година се одржува во форма на празничен карневал. Ителите на островот се собираат во центарот на островот и шетаат во разнобојни носии до плажата. Штом се учесници во карневалот, а гостите ќе стигнат до плажата, вообичаено е да учествувате на натпревари и танци на вода.

Beе биде интересно: Како да се подготвиме за Новата година во СССР.

Дали сакате да знаете колку е невообичаено да се слави овој ден, ако бевте во земјите од Азија или Латинска Америка?
Се сеќавате на стариот велосипед, дека Италијанците решија да фрлат мебел од прозорците?
#
Пользовательское соглашение | Copyright © 2016 Все права защищены.